Resultat kappseglingar 2005
Placering Rorsman båttyp klubb
Vårcupen 22 maj
Lys
1 Anders Schwan IF USS
2 Johan Åqvist IF USS
3 Tomas Östlund H-båt ESK
4 Reine Svensson Safir ESK
5 Ragnar Jalakas IF ESK
6 Stefan Eriksson X 79 ESK
7 Jan-Erik Andersson H-båt ESK
8 Tore Eriksson IF ESK
9 Jörgen Hedström Senorita ESK
10 Monica Åkerlund Omega 30 ESK
11 Anders Hermansson Senorita ESK
12 Hinrik Nyberg Wasa 30 ESK
13 Overholt Pettersson Comfortina 32 ESK
14 Ulf Johansson Linjett 33 ESK
Upplands Cup1/UNT-Cupen 15 maj
Optimist yngre
1 Louise Malmström UKF
2 Gustav Åqvist UKF
3 Niklas Strömdahl KSSS
4 Olivia Johansson UKF
Optimist äldre
1 Henrik Grim UKF
2 Carl Johannisson SiBK
3 Andreas Malmgren SiBK
4 Wilhelm Johannisson SiBK
5 Daniel Malmström UKF
6 Ludde Edlund KOJK
7 Erik Klavebäck KOJK
8 Jenny Larruy KOJK
9 Pontus Dolfei ESS
10 Fredrik Lillkaer HÅBS
11 André Öberg KOJK
12 Truls Söderman UKF
Laser radial
1 Johan Strömdahl MKS
2 Viktor Olofsson KOJK
3 Ludvig Larruy KOJK
4 Mikael Hedblom KOJK
5 Jonas Mirza KOJK
6 Jakob Larruy KOJK
7 Fredrik Svensson KOJK
8 Camilla Svensson KOJK
2-Krona
1 Sara Edholm/Linn Johansson ESK
2 GustavLöjdström/Nils Nyberg ESK
3 Mathias Juhlin/Mattias Lind ESK
4 Anna Bertze/Jesper Nielsen ESK
5 Christina Spörndly/Ellen Nyberg ESK
6 Julia Stasiewicz/Dorota Stasiewicz ESK
7 Malin Lundmark/Jenny Danielsson ESK
8 Max Brinkhagen/Julia Brinkhagen ESK
9 Petter Ingberg/David Alenståhl ESK
10 Markus Lundmark/Kalle Lund ESK
E-jolle
1 Emil Malmström UKF
2 Björn Ekström UKF
3 Hampus Johansson NoSS
4 Erik Ahlqvist NoSS
5 Tom Bergström NoSS
Ekolnregattan 20-21 augusti
606
1 Christer Olsson/ Mikael Gelin USS
2 Staffan Eklund/Linda Eklund USS
3 Axel Strandell/Sofia Dahlbäck USS
4 Per-Bertil Eklund/Ulf Sandberg USS
5 Mikael Bertze/Åsa Berglund USS
6 Fredrik Holtenius USS
Lys
1 Tomas Östlund H-Båt ESK
2 Lars Pettersson Comfort 30 ESK
3 Anders Schwan IF USS
4 Olle Bertze IF ESK
5 Hans-Erik Sääf Rival 22 ESK
6 Jan-Erik Andersson H-Båt ESK
7 Hinrik Nyberg Wasa 30 ESK
8 Anders Hermansson Senorita ESK
RM för 2-krona 20-21 augusti
1 Johan Sävensten/Malin Rapp VIBK
2 Pontus Jansson/Hampus Jansson HSS
3 Eje Öberg/Vendela Öberg KSSS
4 Christina Spörndly/Ellen Nyberg ESK
5 Sara Edholm/Mikael Hedblom ESK
6 Mats Rimmö/Astrid Lindstedt ESK
7 Gustav Löjdström/Nils Nyberg ESK
8 Oskar Röös/Rebeka Kihlström ESK
9 Olle Andersson/Pelle Andsersson ESK
10 Anna Bertze/Linn Johansson ESK
11 Rasmus Brandt/Caroline Rapp VIBK
12 Gustav Bertze/Patrik Pättiniemi ESK
13 Magnus Aldén/Josefin Aldén SEBK
14 Klas Persson ESK
15 Buster Sandgren/Tuva Sandgren SEBK
16 Markus Tollefors/Catharina Aspegren VIBK
17 Mathias Juhlin/Mattias Lind ESK
18 Ulf Johansson/Tony Karlsson ESK
19 Stefan Andersson/Elias Nyberg ESK
20 Rolf Nylinder/Joakim Lundin ESK
21 Martin Löfqvist/Martin Andersson ESK
1:a Pokalseglingen 3 september
Lys 1
1 Lars Pettersson Comfort 30 ESK
2 Reine Svensson Safir ESK
3 Åkerlunds Omega 30 ESK
4 Ulf Johansson Linjett 33 ESK
5 Tony Karlsson Comfort 30 ESK
6 Hinrik Nyberg Wasa 30 ESK
Lys 2
1 Larsson/Sääf Neptunkryssare ESK
2 Jörgen Hedström Senorita ESK
3 Ragnar Jalakas IF ESK
4 Anders Hermansson Senorita ESK
ESK
2:a Pokalseglingen 3 september
Lys 1
1 Lars Pettersson Comfort 30 ESK
2 Reine Svensson Safir ESK
3 Ulf Johansson Linjett 33 ESK
4 Åkerlunds Omega 30 ESK
5 Hinrik Nyberg Wasa 30 ESK
6 Tony Karlsson Comfort 30 ESK
Lys 2
1 Larsson/Sääf Neptunkryssare ESK
2 Ragnar Jalakas IF ESK
3 Anders Hermansson Senorita ESK
Gastarnas segling 3 september
1 Mikael Sääf Neptunkryssare ESK
2 Hans Ekvall Comfort 30 ESK
3 Magnus Gartorp Wasa 30 ESK
Knut Fredings Minne 4 september
1 Per-Arne Larsson Neptunkryssare ESK
2 Tomas Östlund H-Båt ESK
3 Fredrik Mattsson IF USS
4 Ragnar Jalakas IF ESK
5 Anders Schwan IF USS
6 Jörgen Hedström Senorita USS
7 Ulf Johansson Linjett 33 ESK
8 Monica Åkerlund Omega 30 ESK
9 Stefan Wallin Omega 30 ESK
10 Eva Andersson H-Båt ESK
11 Anders Hermansson Senorita ESK
12 Mikael Lundin Oneoff ESK
13 Patrik Jelveby Sunwind 26 ESK
14 Tony Karlsson Comfort 30 ESK
15 Ellen Nyberg Wasa 30 ESK
16 Bengt Westerberg Ohlsson 22 ESK
17 Hans -Olof Lisper  Comfortina 32 ESK
18 Ann Olanders Rival 22 ESK
19 Carl-Olof Eriksson NC-kryssare FSS
20 Jonatan Peiró Comfort 30 ESK
21 Örjan Almesjö IF ESK
Norra Mälardamen 4 september
1 Monica Åkerlund Omega 30 ESK
2 Ellen Nyberg Wasa 30 ESK
3 Ann Olanders Rival 22 ESK
Höstcupen 17 september
1 Reine Svensson Safir ESK
2 Ragnar Jalakas IF ESK
3 Anders Schwan IF USS
4 Stefan Eriksson X-79 ESK
5 Stefan Wallin Omega 30 ESK
6 Ulf Johansson Linjett 33 ESK
7 Tomas Östlund H-båt ESK
8 Fredrik Larshamre 606 USS
9 Hans-Erik Sääf Rival 22 ESK
10 Jörgen Hedström Senorita ESK
11 Torbjörn Karlsson IF USS
12 Lasse Åkerlund Omega 30 ESK
13 Lars Pettersson Comfort 30 ESK
14 Jan-Erik Andersson H-båt ESK
15 David Anstey SK 40 USS
16 Tore Eriksson IF ESK
17 Sove Törnkvist Swede 38 ESK
18 Eskil Ullberg Scampi USS
Sätrabagarn Cup
1 Tomas Östlund H-båt ESK
2 Ragnar Jalakas IF ESK
3 Anders o Josef Schwan IF USS
4 Tony Karlsson Comfort 30 ESK
5 Staffan Eklund IF USS
6 Tore Eriksson IF ESK
7 Jörgen Hedström  Senorita ESK
8 Jan-Erik Andersson H-båt ESK
9 Torbjörn Karlsson IF USS
10 Kjell Gustafsson Neptunkryssare ESK
11 Per-Arne Larsson Neptunkryssare ESK
12 Anna Bertze 606 USS
13 Reine Svensson Safir ESK
14 Stefan Wallin Omega 30 USS
15 Kjell Eriksson Mistinguette ESK
16 Eskil Ullberg Scampi USS
17 Fritiof Sahlström 606 USS
18 Per-Bertil Eklind 606 USS
19 IF   1639 USS
20 Conny Kjellberg 606 USS
21 Börje Andersson Misil UMS
22 Johan Åqvist IF USS
23 Anders Hermansson Senorita ESK
24 Finnjolle 721
25 Mikael Brandt Finnjolle 721 UKF
26 Lars Pettersson Comfort 30 ESK
27 Finnjolle 731 UKF
28 Fenix 527
29 Mattsson 606 USS
30 606  nr 420 USS
31 606  nr 418 USS
TB:sjösport Cup 9 oktober
1 David Pettersson & Carl Alströmer 2-krona ESK
2 Harald Nylinder & Helena Plantoft 2-krona UKF
3 Eric Dahlén & Olle Bergqvist 2-krona HKK
4 Christer Olsson & Myran Gelin 2-krona USS
5 Gustav Bertze & Patrik Pättiniemi 2-krona ESK
6 Axel Strandell & Sofia Dahlbäck 2-krona USS
7 Ulf Johansson & Ingela Johansson 2-krona ESK
8 Cecilia Weinestål & Christer Ahlbäck 2-krona ESK
8 Klas Persson & Fredrik Eriksson 2-krona ESK
10 Gustav Löjdström & Nisse Nyberg 2-krona ESK
10 Mikael Bertze & Åsa Berglund 2-krona USS
10 Olle Jarstad & Helen Carlson 2-krona USS
13 Sven Secher & Martin Beckman 2-krona HKK
14 Staffan Eklund & Linda Eklund 2-krona USS
15 Anna Bertze & Jesper Nielsen 2-krona USS
16 Fredrik Fagerberg & Henrik Nyberg 2-krona ESK
17 Hampus Nilsson & Niklas Larsson 2-krona USS
17 Reine Svensson & Moe 2-krona ESK
19 Rolf Nylinder & Catarina Wegerfors 2-krona ESK
20 Mats Wahlberg & Joel Wahlberg 2-krona UKF
21 Fredrik Ljungkvist &  Daniel Alm 2-krona HÅBS
22 Jonas Norelius & Henrik Ocklind 2-krona ESK
22 Tomas Östlund & Lars Färnström 2-krona ESK
24 Axel Espeby & Oskar Hellsing 2-krona ESK
25 Gustaf Dymov & Ivan Hallberg 2-krona USS
26 Fredrik Bäck & Erik Goedkoop 2-krona ESK
26 Julia Brinkhagen & Jessica Ulfgren 2-krona ESK
28 Monica Åkerlund & Birgitta Eriksson 2-krona ESK
29 Petter Ingberg & David Alenståhl 2-krona ESK
30 Leif Smith & Sara Smith 2-krona ESK
31 Göran Ekeberg & Gustaf Hellsing 2-krona ESK
32 Jenny von Knorring & Petter König 2-krona UKF
33 Fredrik Larshamre & Ulf Sandberg 2-krona ESK
34 Caroline Szendröi & Astrid Heed 2-krona ESK
34 Ebba-Louise Skogseid & Britt Skogseid 2-krona ESK
36 Christina Spörndly & Ellen Nyberg 2-krona ESK
37 Anna Szendröi & Torun Johnsson 2-krona ESK
37 Sara Edholm & Mikael Hedblom 2-krona ESK